Důsledky podvodného jednání
Upozornění pro studující na katedře ITTV Pedagogické fakulty UK v Praze na důsledky nedodržování a nerespektování právních a etických norem při plnění studijních povinností
- Za podvodné plnění studijních povinností se pokládá jakékoliv jednání proti obecným právním předpisům, zejména pak proti Zákonu o právu autorském (Sbírka zákonů č.216/2006, kterým se mění zákon č.121/2000 Sb.), proti vnitřním předpisům Univerzity Karlovy v Praze a jejích součástí a jednání proti akademické etice.
- Skutkovou podstatu podvodného plnění studijních povinností naplňuje především nepovolená spolupráce při plnění studijních povinností, včetně předkládání celků nebo částí cizích děl jako děl vlastních, opisování u zkoušek a plagiátorství.
- Při zpracování odborných textů (seminární a zápočtové práce, závěrečné práce, bakalářské práce, diplomové práce, rigorózní práce, disertační práce a další odborné publikace) je naprosto nutné uvádět a správně citovat veškeré použité informační zdroje. Používat ve své práci bez adekvátní formy citace cizí text, resp. jiná data se považuje za plagiátorství.
- Podvodné plnění studijních povinností je důvodem k neuznání dané studijní povinnosti nebo zahájení disciplinárního řízení pro zúčastněné a může vést i k vyloučení ze studia.
V Praze dne 1. 10. 2007
doc. PhDr. Vladimír Rambousek, CSc.\ vedoucí katedry ITTV